Ara
Mesaj

Ortodonti nedir?

Ortodonti nedir?

Ortodonti nedir?

Ortodonti kelimesi, Yunanca’da ortho düzgün ve odons diş kelimelerinden oluşmaktadır.

Ortodonti anabilim dalı, dişlerin diş kemikleri (alveolar kretler) üzerinde düzgün şekilde yerleşmesi ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen Diş Hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Her ne kadar düzgün diş anlamına gelse de, kelime anlamını aşan Ortodonti bölümü, günümüzde sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de tedavi etmektedir. Ortodonti dalı, alt ve üst çenenin kafa kaidesine ve birbirlerine göre konumunu ve dişlerin ilişkilerini üç boyutlu olarak inceler.

2000’li yıllarda ortodontide yeni gelişen uygulamalarla; birçok tedavi için artık yaş sınırı ortadan kalkmıştır. Yetişkin hastalar için de tedavi seçenekleri olmakla beraber, estetik yaklaşımlarla hasta memnuniyeti ve konforu ön plana alınarak, ortodontik tedaviler başarıyla gerçekleştirilmektedir.

2007’li yıllarda ABD de hiç diş teli kullanılmadan dişleri saran şeffaf plaklarla ortodontik tedaviler yapılmaya başlandı. Türkiye’de bu uygulama 2010-2011 yıllarında gelmeye başladı ve son zamanlarda aligner tedavileri, telsiz ortodonti adı altında ortodonti uzmanları tarafından rutin bir şekilde hastalara uygulanmaya başlandı. Bu tedavilerin yaygınlaşması, eğitimlerinin verilmesi ve insanlara tedavi hakkında doğru bilgilerin verilmesi için 2019 yılının sonlarına doğru Türk Aligner Derneği kurulmuştur.

Kaynak: Wikipedia