Ara
Mesaj

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

 1. Kaç çeşit diş beyazlatma yöntemi vardır?
  Diş beyazlatma tedavisinin 5 farklı yöntem bulunmaktadır.
  • Ev Tipi Diş Beyazlatma
  • Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Klinik ortamında beyazlatma)
  • Tek Diş Beyazlatma (Kanal tedavili dişleri içten beyazlatma)
  • Kombine Diş Beyazlatma (Ev+Ofis tipi beyazlatma)
  • Zoom Beyazlatma (Klinik ortamında beyazlatma)
 2. Benim için hangi tip diş beyazlatma yöntemi uygundur?
  Eğer dişlerinizin rengi beyaza yakın ve birkaç ton açılmasını istiyorsak sadece lazer tipi veya ev tipi beyazlatma yeterli olabilir. Ancak dişleriniz sigara, kahve veya çaydan dolayı çok koyulaşmış ise sizin için en etkili ve verimli diş beyazlatma yöntemi kombine beyazlatma olacaktır. Size uygun diş beyazlatma yöntemine karar verebilmemiz için mutlaka muayene olmanız gerekir.
 3. Zoom diş beyazlatma nedir?
  Klinik ortamında gerçekleştirilen ve Philips tarafından geliştirilmiş özel bir Mavi Led kullanılan diş beyazlatma sistemidir.
 4. Zoom beyazlatma nasıl uygulanır?
  Zoom diş beyazlatma; klinik ortamında başlayan ve ev ortamında devam eden “kombine” olarak adlandırılan bir diş beyazlatma sistemidir.
  Hastanın, beyazlatma uygulanacak dişleri sistemin içerdiği aparatlarla izole edilir. Philips’in mavi LED sistemi ile 15’er dakikalık üç set halinde toplamda 45 dakikada klinik ortamında zoom beyazlatma tedavisi sağlanır. Devamında ağız ölçüsü alınarak beyazlatma plakları hazırlanır, beyazlatma jeli ve hassasiyet ihtimaline karşı hassasiyet giderici jelleri ile hastaya evde tedavi devamlılığı için teslim edilir.
 5. Ev tipi diş beyazlatma yöntemi nasıl uygulanır?
  Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel uygun beyazlatma plakları hazırlanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli (%10–15 ‘lik karbamid peroksid veya hidrojen peroksit) uygulanır.
 6. Ev tipi diş beyazlatma ne kadar sürer?
  Plak gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak şekilde ortalama 10-15 gün ya da gece uykusu boyunca kullanılarak 8-10 gün süren bir tedavidir.
 7. Plak içine ne kadar jel koymam gerekir?
  Ev tipi diş beyazlatmalarında dikkat edilmesi gereken husus, jeli tarif edilenden fazla uygulamamaktır. Aksi takdirde plak içinden taşan jel diş etlerini tahriş eder. Böyle bir durumda diş etleri hemen yıkanmalı ve E vitamini içeren kremi tahriş olan yüzeye uygulanarak diş hekim ile iletişime geçilmelidir.
 8. Ofis tipi diş beyazlatma nedir?
  Diş kliniği içerisinde uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Zaman kısıtlaması olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Uygulama süresi diğer yöntemlere göre daha kısa sürer. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama 1 saat sürer. “Lazerle diş beyazlatma yöntemi” olarak da bilinir.
 9. Kombine tipi beyazlatma nedir?
  Hem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Ofis veya klinikte uygulandıktan sonra 2-3 gün ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.
 10. Dişlerimde hassasiyet mevcut, yine de beyazlatma yaptırabilir miyim?
  Biyolojik diş beyazlatma yöntemi dişlerinde hassasiyet olan kişilere uygulanabilir. Beyazlatma işleminde hassasiyete neden olan madde hidrojen peroksit’tir. Biyolojik diş beyazlatma jelinde bu maddenin oranı çok düşüktür ve jelin mine kristalleri içermesi ile hassasiyetin tedavisi de gerçekleşir.
 11. Dişlerim beyazladıktan sonra dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?
  Diğer beyazlatma yöntemlerinde olduğu gibi biyolojik beyazlatmada da işlem sonrası özellikle ilk iki hafta çay, kahve, şarap gibi renkli; kola gibi asitli sıvılar ve tütün mamüllerinden uzak durmak gerekir. Aksi takdirde erken dönemde beyazlatmanın etkisi azalabilir.
 12. Tek diş beyazlatma (içten beyazlatma) nedir?
  Kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişlere uygulanır. Dişteki dolgu sökülür, açılan boşluğa beyazlatma jeli uygulanır ve devamında diş, geçici dolgu ile kapatılır. İstenilen renge ulaşıncaya kadar 3 gün aralıklarla seanslar tekrarlanır.
 13. İçten beyazlatmanın dişe bir zararı var mıdır?
  Kanal dolgusu çok iyi izole edilmişse çoğunlukla bir zararı yoktur.
 14. Diş beyazlatmanın zararı veya yan etkileri var mıdır?
  Beyazlatma yöntemleri dişlerde az da olsa hassasiyete sebep olabilir. Bu diş hassasiyeti; havaya, çok sıcak-soğuk yiyecek ve içeceklere karşı olabilir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir. Diş hassasiyetinin genellikle 24-48 saat içerisinde geçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka hekime başvurulmalıdır.
 15. Dişin renklenme sebepleri nelerdir?
  • Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme
  • Amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme
  • Bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı
  • Hamilelik döneminde antibiyotik kullanımı
  • Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği
  • Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi
  • Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme
 16. Dişler nasıl beyazlar?
  Diş beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine ve dentin yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderilmesi işlemidir.
 17. Dişlerin beyazlaması ne kadar sürer?
  Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama beyazlama süresi 2-3 haftadadır. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süre gerektirebilir.
 18. Beyazlatma plağını temizlemem gerekir mi?
  Beyazlatma plağı temizlenir. Plaklar kullanıldıktan sonra soğuk su ve sıvı sabun ile yıkanır ve iyice durulanır, verilen plak kutusunda muhafaza edilir.
 19. Diş beyazlatmanın etkisi kalıcı mıdır?
  Beyazlatma sonrasında renk zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar (çay, kahve, şarap, kola vb.) ve sigara kullanımına göre değişir 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda 1 ya da 2 seans ile desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir.
 20. Dişlerimi beyazlatırken dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?
  Beyazlatma süresince ve sonrasında 2 gün çay, kahve, şarap, kola gibi renkli sıvılar, tütün mamullerinden kesinlikle uzak durulması gerekir. Kullanılması durumunda işlem ters reaksiyon gösterir ve dişler renklenir.
 21. Lazerle diş beyazlatma nedir?
  Lazerle diş beyazlatma yöntemi mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır.