Ara
Mesaj

Ortodontik Tedaviler

Ortodontik Tedaviler

Invisalign (Telsiz Ortodonti)
Ortodontik tedavinizi diş teli kullanmadan yaptırabilirsiniz. invisalign tedavisi ile size uygun üretilen bir dizi şeffaf diş kalıpları (aligner) ile yapılır. Bu şeffaf kalıplarla dişleriniz hizalanması ve çapraşık diş tedavisinde kullanılır.

Porselen Diş Teli
Dişlerin ön yüzeylerine braket denilen kare şeklinde, ufak, porselen (şeffaf) tutucu parçaların sabitlenmesi ve bu braketlerin içerisine yerleştirilen diş telleri yardımı ile çapraşık durumdaki dişlerin düzeltilmesini sağlayan tedavidir. Porselen braketler beyaz renkte olduğu için daha az belli olurlar.
Metal Diş Teli
Dişlerin ön yüzeylerine braket denilen kare şeklinde, ufak, paslanmaz çelikten yapılan tutucu parçaların sabitlenmesi ve bu braketlerin içerisine yerleştirilen diş telleri yardımı ile çapraşık durumdaki dişlerin düzeltilmesini sağlayan tedavidir.

• TAKIP ÇIKARTMALI DAMAKLIK (APAREYLER)

Çocuklarımızın ilk muayenesi için ne zaman ortodonti uzmanına başvurmalıyız?
Ağızda kalıcı dişlerin çıkmaya başladığı 6-7 yaşlarında ilk muayene için ortodonti uzmanına başvurulmalıdır. Bu yaşlarda ortodontik problemlerin ilk belirtileri ortaya çıkabilmektedir.
Erken muayene neden önemlidir?
Erken yaşta yapılan ortodontik muayene ileride meydana gelebilecek problemleri önlemeye yardımcı olabileceği gibi doğru tedavi zamanlamasının da tespit edilmesini sağlamaktadır.

Ortodontik tedaviye başlama yaşı nedir?
Genellikle ortodontik tedaviler 9 ila 12 yaşları arasında süt dişlerin düşüp yerine daimi dişler geldiğinde başlamaktadır. Bazı durumlarda ise erken dönem ortodontik uygulamalar gelecekte yapılacak tedaviyi kolaylaştırabilir ya da tedavi gereksinimi tamamen ortadan kaldırabilir. Bu durumlar:
Şiddetli çapraşıklıklar;
Çenelerin tüm daimi dişlerin sığamayacağı kadar küçük olduğu durumlarda çeneler takıp çıkarmalı apareyler (damaklık) kullanılarak genişletilebilir ya da diş çekimi yapılabilir. Bu durum ileride diş telleri ile yapılacak tedavilerin süresini kısaltmaktadır.

Şiddetli ön çapraz kapanış;
Alt ön dişler üst ön dişlerinin önünde yer alıyorsa bu durum problemin asıl sebebine göre damaklık ya da ağız dışı apareyler ile düzeltilebilmektedir.

Üst dişlerin önde yer alması;
Bu durum üst dişlerde kırığa sebep olabilmektedir. Damaklıklar ile tedavi edilebilmektedir.
Zararlı alışkanlıkların tedavi edilmesi;
Parmak emme: Genellikle 2-4 yaşları arasında terkedilmesi beklenir. Eğer terk edilmezse parmak emme ile oluşan basınç ile üst ön dişlerin ileri doğru fırlaması ve damaklarda şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir.
Dil itimli yutkunma;
Yutkunma esnasında dilin dişler arasından dışarı çıkmasıdır. Oluşan basınç sayesinde dişler öne doğru fırlamaktadır.
Ağız solunumu;
Alt ve üst çenelerin anormal büyümesine sebep olabilmektedir.

 1. Takıp çıkarmalı apareyler can acıtır mı?
  Hayır, can acıtmaz. Birkaç gün içerisinde damağın bir parçası gibi kabullenilir.
  Damaklık kırılır ya da kaybolursa ne yapılmalıdır?
  Vakit kaybetmeden kendi ortodonti uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi ile sağlanan değişikliğin korunabilmesi için mutlaka yeni aparey yapılmalıdır. Yoksa çeneler eski durumuna geri dönebilir.
 2. Ortodontik aparey (damaklık) ne kadar süre ile kullanılır?
  Genellikle bu tip apareylerin düzenli kullanımı ile 6-8 ayda gerekli düzelme elde edilir. Daha sonra elde edilen düzelmenin korunması için 6 ay boyunca aparey geceleri kullandırılır.
 3. Yemek yerken aparey kullanılabilir mi?
  Bu tip apareyler genellikle doktorunuz farklı bir kullanım şekli önermediyse yemekler ve diş fırçalama haricinde sürekli kullanılır.
 4. Damaklık çıkarıldığında nerede saklanmalıdır?
  Apareyler ağızdan çıkarıldıktan sonra muhakkak doktorunuz tarafından verilen kutular içinde saklanmalıdır. Kesinlikle peçeteye sarılmamalıdır. Peçeteye sarıldığında sıklıkla yanlışlıkla çöpe atılabilmektedir.
 5. Damaklık çıkarıldığında nerede saklanmalıdır?
  Apareyler ağızdan çıkarıldıktan sonra muhakkak doktorunuz tarafından verilen kutular içinde saklanmalıdır. Kesinlikle peçeteye sarılmamalıdır. Peçeteye sarıldığında sıklıkla yanlışlıkla çöpe atılabilmektedir.
 6. Aparey nasıl temizlenmelidir?
  Aparey su ve diş fırçası yardımı ile temizlenmelidir. Macun ya da sabun kullanmaya gerek yoktur.

TELSİZ ORTODONTİ (INVİSALİGN)
Şeffaf Plaklarla, Telsiz Diş Düzeltme (Ortodonti) Tedavisi ile Çapraşık Diş Tedavisi

 1. Invisalign Tedavisi nedir?
  Invisalign tedavisi, dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan, dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) tercih edilme nedeni diş teli kullanmadan çapraşık diş tedvisi uygulamasının olmasıdır.
 2. Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?
  Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.
 3. Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?
  Doktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.
 4. Invisalign tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?
  Evet. Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tüm tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebiliyorsunuz.
 5. Herkes invisalign yaptırabilir mi?
  Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.
 6. Invisalign tedavisinin özellikleri nedir?
  Invisalign’in özelliği, günlük yaşamınızı etkilememesidir.
  Tedavideki amaç; şeffaf plakların ağız içinde belirgin olmamasıdır.
  Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken çıkartabilir, arzu ettiğiniz yemeği yiyebilirsiniz.
  Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak şeffaf plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşanmaması hedeflenir.
  Invisalign, hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanabilir.

ÇOCUKLAR İÇİN TELSİZ ORTODONTİ (INVİSALİGN FİRST)

Invisalign First ile 6-12 yaş arasındaki çocuklarada uygulanan telsiz ortodontik tedavidir.

 1. Invisalign First (Şeffaf Plak) Tedavisi Nedir?
  Invisalign First erişkinlerin diş çapraşıklıklarında kullanılan şeffaf plaklarla aynı görüntüde olup, çocuk ağız yapısına uygun şeffaf plak tedavisidir.
 2. Invisalign First İle Tedavi Nasıl Gerçekleşir?
  Invisalign first, ilk tedavidir. Dar çeneleri genişletir, ön dişleri sıralar, bazı dişlere yer açar ve böylece ileride yapılacak olan 2 . faz ortodontik tedaviyi kolaylaştırmış olur. İlk faz 6-10 yaş arasında, ikinci faz ise 12-18 yaş arasında yapılmaktadır. 10-12 yaş aralığında genelde kontrol ve izleme dönemleridir. Çünkü bu dönemde süt dişleri çok hızlı düşmeye başlar ve daimi dişler yerleşir.
 3. Invisalign First Hangi Tip Vakalarda Kullanılır?
  Invisalign first ile çapraz kapanışlar, çene darlıkları, üst çenenin ileride olduğu vakalar, alt çenenin ileride olduğu vakalar tedavi edilebilmektedir.
 4. Invisalign First’ e Ne Zaman Başlanmalıdır?
  Çocuğunuzun ön ve yan daimi kesici dişleri, daimi 1. büyük azı dişleri sürmüş ise invisalign first tedavisine başlamak için uygun bir zamandır.
 5. Acil durumlarda Ne Yapmalıyız?
  Kırılma, kaybetme gibi acil durumlar invisalign first tedavisinde gerçekleşmiyor. Böyle durumlarda tek yapmanız gereken şey doktorunuza gidene kadar bir önceki plakları takmak olacaktır.

•• INCOGNITO (LINGUAL ORTODONTI)

 1. Incognito diş teli tedavisi nedir?
  Kişiye uygun tasarlanan lingual ortodonti tedavisi incognito, dişlerin iç tarafına takılan diş teli tedavisidir.
 2. Incognito nedir?
  Incognito 3M firmasının kişiye özel ürettiği dişlerin iç tarafına (lingual) takılan tel sistemidir. Yani bir lingual ortodonti sistemidir.
 3. Incognito herkese uygulanabilir mi?
  Incognito (lingual ortodonti) herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Tercihen diş görünümüne önem veren kişiler tarafından tercih edilmektedir. Hemen hemen tüm vakalara uygulanabilmektedir. Uygunluğu için ortodonti uzmanına muayene olmanızı öneririz.