Ara
Mesaj

Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı, Çene Cerrahisi) İmplantlar

 • Anasayfa
 • Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı, Çene Cerrahisi) İmplantlar

Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyatı, Çene Cerrahisi) İmplantlar

 • Ortognatik cerrahi (çene cerrahisi) nedir?
  Alt ve üst çeneye ait şekil, yapı, ilişki bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi bir yöntemdir. Halk arasında çene cerrahisi veya çene ameliyatı diye de bilinir.
 • Ortognatik cerrahi işlemi nerede oluyor? Siz mi yapıyorsunuz?
  Bu tür vakalarda ortodontist ve plastik cerrah beraber çalışır. Bu tür çene ameliyatları tam teşekküllü bir hastanede ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyatı gerçekleştiren kişi plastik cerrahtır.

• İMPLANTLAR

 1. İmplant nedir?
  Dental implant; ağızda eksik dişlerin yerine çene kemiği içerisine yerleştirilen, diş kökünü taklit eden titanyum vidalardır. Bu vidaların üzerine yerleştirilen kron, köprü gibi hastaya uygun diş protezleri ile eksik dişlerin yeri doldurulur.
 2. Diş İmplantı nasıl uygulanır?
  İmplant yapılacak hastanın öncelikle genel sağlık durumu değerlendirilir ve ağız içi muayenesi yapılır. 3 boyutlu radyografik görüntüler ile mevcut kemiğin implant için uygunluğu değerlendirilir. Bu radyografi üzerinden milimetrik ölçümler yapılarak hangi uzunluk ve çapta implant uygulanacağına karar verilir. Ön planlama gerçekleştikten lokal anestezi altında işlem aşamasına geçilir. Çene kemiğinde implantlar için yuvalar açılır ve bu yuvalara implantlar yerleştirildikten sonra dikiş atılarak işlem sonlandırılır. Operasyondan ortalama 1 hafta sonra dikişler alınır ve kontrol muayenesi yapılır.
 3. İmplant Tedavisinde İlk Muayenede Ne Yapılır?
  İlk muayenede gerekli klinik ve radyografik muayeneler ağız diş ve çene cerrahları tarafından yapılarak hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir ve ağız içi muayenesi yapılır. Hastanın tedaviden beklentileri ve 3 boyutlu radyografik görüntüler ile mevcut kemiğin implant için uygunluğu değerlendirilir. Bu radyografi üzerinden milimetrik ölçümler yapılarak hangi uzunluk ve çapta implant uygulanacağına karar verilir. Estetik değerlendirmeler yapılarak hastaya en uygun üst yapı seçimi gerçekleştirilir.
 4. Diş İmplantı Yaptırılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?
  Dental implant uygulaması cerrahi bir işlemdir. Alanında uzman ve yeterli donanıma sahip çene cerrahları tarafından uygulanması tedavi sonrasında yaşanacak geri dönüşü olmayan problemlere sebebiyet vermemek adına dikkat edilmesi gereken bir husustur.
 5. İmplant Uygulamasının Yararları Nelerdir?
  İmplant diş tedavisi ile yeterli sayıda destek dişi bulunmadığı için hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalara sabit protezler uygulanır. Komşu dişler kesilerek köprü uygulaması ile karşılaştırıldığında; implant tedavisi ile komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan ağız içinde bulunan eksik diş tamamlanabilir. Hareketli protez kullanan ama kemik yetersizliğinden dolayı protezi tutmayan hastalarda implant yerleştirilip proteze bağlanarak implant tutuculuğu artırıla bilinir. Günümüzde diş eksikliklerinde kullanılan en güncel tedavi yöntemi dental implantlardır.
 6. İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürer?
  İşlem süresi, uygulanacak implant sayısına göre farklılık gösterebilir. Ortalama implant başı 10 dakika gibi bir sürede cerrahlar tarafından yerleştirilir.
 7. Dental implant Uyum Süreci Nasıldır? Ne Kadar Zamanda Dişler Tamamlanır?
  İmplant tedavi süresi hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Bazı vakalarda all on four implant implant uygulamasıyla aynı gün protez aşamasına geçilebildiği gibi bazı hastalarda da ek cerrahi işlemler sebebiyle uyum süreci yaşanabilir. Üst çenede ortalama 3 ay, alt çenede ise ortalama 2 aylık bir sürede implantların kemikle birleşmesi beklenir ve üzerlerine porselen kaplamalar yapılır. İnce veya yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmışsa bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilir.
 8. Her Hastaya İmplant Tedavisi Uygulanabilir mi?
  Kontrol altında olmayan önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Cerrahın implant yapılması ön görülen her hastanın sağlık geçmişini bilmesi bu sebep ile önemli bir husustur.
 9. İmplant Tedavisi İçin En Uygun Yaş Kaçtır?
  Büyüme gelişimi tamamlanmış ve sağlık durumu elverişli olan her hastaya implant tedavisi yapılabilmektedir. Kemik gelişiminin tamamlandığı yaş kadınlarda ortalama 15-16, erkeklerde ise 17-18 yaşlarıdır. Bu yaşlardan sonra her yaşta implant tedavisi yapılabilmektedir. Yapılan çalışmalara ve araştırmalara göre yaşlılık implant tedavisinde bir risk oluşturmamaktadır. Bu yüzden implant uygulamasında bir üst yaş sınırı yoktur.
 10. Hangi Durumlarda İmplant Yapılmaz?
  Bazı sistemik rahatsızlıklar dental implant uygulamalarına engel olabilmektedir. Tedavi için başvurulan hekime sağlık durumunuz hakkında detaylı bilgi verilmelidir.
 11. Sigara Kullanan Kişiler Dental İmplant Yaptırabilir mi?
  Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde, implantın düşme olasılığı normalden 2-3 kat daha yüksektir.
 12. İmplant Uygulanırken Ne Kadar Ağrı Hissedilir?
  Cerrahi bir işlem olan implant operasyonundan önce sadece işlem yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Operasyon öncesinde reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci atlatılır.
 13. İmplant Uygulaması Sonrası Ağrı Olur mu?
  İmplant işleminden sonra anestezinin etkisinin geçmesiyle yapılan cerrahi işleme bağlı olarak düşük dozda şişlik ve ağrı normaldir. İlk 24 saat içerisinde yapılan soğuk tampon uygulaması, uygun görülen ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabilir. Bu durum hastadan hastaya değişmektedir.
 14. Dental implantların İnsan Vücuduna Zarar Verme İhtimali Var Mıdır?
  Dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. İnsan vücuduna uyumlu olan titanyum, herhangi bir alerji risk ve toksik barındırmayan metaldir.
 15. Dental İmplantlar Uzun Ömürlü müdür?
  Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Standart ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.
 16. İmplant Tedavisi ortalama ücreti nedir?
  İmplant tedavi ücretleri kullanılan implant markasına göre değişkenlik gösterir. Hastaya uygun implant adet ve markası için hekim rendevusu gereklidir.

• ALL ON FOUR IMPLANT

 1. All On Four Implant Nedir?
  All On Four implant tekniği, tam dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir prosedürdür.
 2. İmplant tedavisinin özellikleri nelerdir?
  All On Four tedavisi
  • Tam dişsiz hastalara aynı gün, tek bir cerrahi işlem ile sabit diş protezi yapılabilme tekniğidir.
  • Sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi herhangi bir ileri cerrahi işlem içermez.
  • Kişiye uygun planlanır,
  • Temizliği ve bakımı, klasik dental implant üstü sabit diş protezlerine göre daha kolaydır.
  • Hareketli diş protezi kullanamayan, bulantı refleksi olan hastalar için uygundur.
  • Dizaynı tam diş protezlerine (damaklık) göre farklıdır.
  • Gerekli seans sayısı azdır. Şehit dışında ya da yurt dışında ikamet eden hastalar tarafından da tercih edilir.
 3. All On Four implant tekniği kimlere uygulanabilir?
  All On Four tedavisi, dental implant ameliyatına engel teşkil edecek herhangi bir hastalığı bulunmayan ve yeterli kemik hacmine sahip tüm tam dişsiz (hiç dişi olmayan) hastalara uygulanabilir.
 4. Tedavinin aşamaları nelerdir?
  All On Four tedavisi planlanan hastalara önce detaylı bir klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi (BT) üzerinde ölçümler yapılarak hastaya uygun bir planlama yapılır. All On Four prosedürü, cerrahi ve protez işlemleri olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Tedavi günü hastaya planlamaya uygun şekilde 4 adet dental implant yerleştirildikten sonra aynı gün geçici diş protezi, dental implantların üstüne sabitlenir. 3 ay sonra ise hastaya daimi diş protezleri yapılır.

• MİNİ DENTAL İMPLANT

 1. Mini dental implant nedir?
  Mini dental implantlar standart olarak kabul edilen dental implantlara göre daha küçüktür. Mini dental implantların çapı ortalama 2 – 2,8 mm civarındadır.
 2. Mini dental implant ne zaman kullanılır?
  Takma dişlerin tutuculuğunu arttırmak için mini dental implant uygulaması yapılır.
 3. Herkese mini dental implant yapılır mı?
  Yapılabilir. Özellikle yaşlı hastalarda veya kalp, diyabet , hipertansiyon hastalarında mini dental implant kullanımı daha yaygındır.
 4. Mini dental implantın özellikleri nelerdir?
  • Bütçeye uygundur.
  • Diş etinde kesi yapılmadan uygulanır.
  • Aynı seans implantların üzerine hastanın protezleri yerleştirilir.
  • Sistemik hastalıklara sahip hastalarda ve yaşlılarda uygulanabilir.

• 3D ÇENE VE DİŞ TOMOGRAFİSİ

 1. 3D çene ve diş tomografisi nedir?
  3D Çene ve diş tomografisinin temel prensibi bir objenin iç yapısı ve çevresini çoklu projeksiyonda göstermesidir. 3D Tomografi ile hastalar daha az radyasyona maruz kalır ve tedavi planlaması daha doğru bir şekilde yapılabilir.
 2. 3D çene ve diş tomografisi hangi durumlarda çekilir?
  Ağız içinde gömülü 20 yaş dişlerinin kemikteki pozisyonunun, anatomik bölgelerle olan ilişkisinin (alt çenede sinir-damar paketine, üst çenede sinüs boşluklarına olan uzaklığı) üç boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken durumlarda ve implant yapımında 3D tomografiyle çene kemiklerinin yapısı üç boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken durumlarda çekilir. Çenelerde görülen kistlerin ve diğer patolojilerin tedavi planlamasında da yardımcıdır ve kistlerin tüm sınırları ayrıntılı olarak belirlenebilir.
 3. 3D Çene ve diş tomografilerinde radyasyon fazla mıdır? Zarar verir mi?
  Yalnızca alt veya üst çenenin görüntülendiği 3D çene ve diş tomografisinin verdiği radyasyon dozunun normal panoramik filmden (her iki çenenin görüntülendiği büyük film) az bir miktar farkı vardır. Diş hekimliğinde kullanılan tomografiler daha küçük bir bölgeyi tarar bu yüzden salınan radyasyon oranı da aynı oranda azalacaktır.

• ÇENE KEMİĞİ TOZLARI

 1. Çene kemiği tozu (kemik grefti) nedir?
  Kemik tozu diye tabir edilen kemik greftleri çeşitli şekillerde elde edilir.İnsan kaynaklı, hayvan kaynaklı veya sentetik olarak üretilen greftler küçük partiküllü toz şeklinde veya blok şeklinde üretilirler.
 2. Çene kemiği tozları hangi durumlarda kullanılır?
  Kemik greftleri dental implantların yapılacak bölgede yetersiz kemik varlığı, diş çekimiyle aynı seansta implant yapılması istenen durumlar ve implant öncesi sinüs tabanı yükseltme operasyonlarında ya da kronik iltihaba sebep olarak ve uzun süre ağızda kalan kemiğin erimesine neden olan dişlerin çekimi esnasında kullanılır.

DİJİTAL CERRAHİ İŞLEMLER

Dijital cerrahi rehberler, implantların kemiğe ideal bir açı ve konumda yerleştirilmelerini sağlar.
Operasyon öncesinde 3 boyutlu tomografi ile hastanın çene görüntüleri elde edilir. Sanal görüntüye implant doğru açıda yerleştirilrek provası yapılır. Tasarlanmış şablonun hastada kullanılmasını sağlayacak rehber bloklar, hasta ağzına takılır ve implantlar yerleştirilir.